Specyfikacja techniczna

[[/module]]

Spis treści

Specyfikacja

0 Ogólne

Autor

Jacek Bzdak

Status dokumentu

Dokument nie jest jeszcze skończony

1 Otwarte problemy

Lista wszystkich otwartych problemów jest tu

  1. Czy serwer wykonujący pomiary ma być w C++ czy w Javie.

3 Kalibracja przyżądów

Otwarte problemy

Otwarte problemy kalibracji urządzeń:

  1. Kiedy kalibrujemy scyncylatory i analiator widma — czy kalibracja jest częścią procedury pomiarowej (i ma być obsługiwana przez program), czy robi się to raz i ma się z głowy!
  2. Czy kalibrujemy silniki krokowe — czyli czy zakładamy że silniki mogą gubić kroki i co jakiś czas trzeba je wyzerować.
    1. Jeśli kalibrujemy to jak - na głupa byłoby: usunąć górny scyncylator i próbkę i tak długo kręcić czujnikiem aż nie dostaniemy maksimum zliczeń w czasie (wtedy będziemy naprzeciw źródła).

4 Protokół komunikacji

Biblioteka enkapsulująca przesyłanie komunikatów

Komunikacja między klientem i serwerami będzie odbywać się za pośrednictwem biblioteki [[java:protocol-buffers|Protocol Buffers]] .
Wybrałem ją z kilku powodów:

  1. Jest dość wydajna — używa binarnego formatu do transportu dancyh
  2. Zezwala łatwe i bezpieczne rozszerzanie protokołu komunikacji i uczestnicy komunikacji mogą posługiwać się różnymi wersjami protokołu (o ile są one kompatybilne). W szczególności można ignorować nowe pola dodane do wiadomości protokołu. Co pozwoli rozszerzać język komunikacji klienta z serwerem zbierającym dane z aparatury a nie ruszać serwera modelującego dane.
  3. Jest open-source
  4. Umożliwia komunikację pomiędzy różnymi językami programowania (C++/Java/Python)

Linki

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License