Śmierć

Spytał uczeń mistrza — ze strachem w głosie — czy nie o śmierci on mówi.

Powiedział brat mój żywe-światło: "By żyć wiecznie — trzeba umrzeć — kwestia leży w sposobie śmierci".

Miasto-które-jest rośnie na mieście-które-było. Miasto-które-było urosło na zgliczach pramiasta. Jak odkryć miasto które było — jeśli nie ścierając miasto rosnące nad nim?

Inaczej: Ruiny. Na ruinach rośnie las. Nie widać ruin — nie wiadomo o ruinach. Spal las rankiem — odkryjesz je. Las odrośnie w nocy. Spal następnego dnia i odkop ruiny — las znów odrośnie, stanie się częścią ruin.

Powiedział brat mój słuchający-głosów-nocy: "Powiem wam co ja obecnie robię (…) Próbuję się dowiedzieć ile sił mi pozostało. Nie istnieją żadne abstrakcyjne sposoby określenia granic własnej mocy, zdolności podejmowania wysiłku; można je zmierzyć tylko w taki sposób — za pomocą zadania (…) Klęska powie mi o sobie samym dokładnie tyle co zwycięstwo. (…) Samowiedza oto co zdobędę".

Jak odkryjesz swoją siłę — jeśli nie wysilając się ponad to co uznajesz za jej granice?

Jak odkryjesz jak wielką istotą jesteś — jeśli nie usuwając to co uznajesz za całość swojego bytu? Istniejesz — znaczy jesteś większy niż myślisz.

Las w nocy odrośnie. W nocy odbuduje się miasto-które-jest.

Powiedział brat mój samospalony: "Z tym, z tą różnicą (…) , że ja w oświeconym jest jedynie fragmentem (…) i jest to fragment świadomy siebie, który wie, czym jest: fragmentem".

Planeta. Nad planetą słońce. Słońce stoi w zenicie. Słońce boi się wejść do podziemnej rzeki łączącej zachód ze wschodem. Słońce boi się pokonać mieszkającego u ujścia rzeki węża.

Jak spojrzeć na świat oczami nocy — jeśli nie niszcząc źródło światła. Jeśli nie wprowadzając słońce w ruch.

Po nocy — wzejdzie.

Ale będzie noc.

OBRAZ:

Nie pokonam śmierci.

Zmęczone wiatrem może, a na morzu łódź. Na łodzi człowiek, na szczycie fali widać cień — śmierć.
Człowiek wychodzi z łodzi i idzie ku śmierci. Nie walczy z nią — wpada jej w objęcia i nazywa ją swoim imieniem.

Nie pokonam śmierci — jakże mógłbym pokonać — siebie.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Chcesz wykorzystać te materiały? Daj mi znać (mail, komentarz na forum, prywatna wiadomość) -- na pewno się zgodzę.