Pustynia

OBRAZ:
Wszystko co kochamy zostało zaprzepaszczone, jesteśmy na pustyni, przed nami stoi … czarny kwardat na białym tle.

Jakie cudowne uczucie — stać nagim na pustyni — jaka lekkość. Przede mną czarny kwadrat na białym tle — czyli ziemia sama (analogia: ta sama nieopisywalność; co powiesz o ZIEMI: jest ziemią, światem całym, całością — JEST; co o czarnym kwadracie: jest).

Jak wiele trzeba poświęcić — złe słowo — złożyć w ofierze. Jednak: nie ofierze złemu domagającemu się krwi bóstwu by zapewnić sobie jego łaski, a złożyć w ofierze układając z rzeczy stos wspinając się na który wejdziemy w niebiosa. Raczej: Ulecieć na ogniach stosu ofiarnego wprost w objęcia Ziemi, Matki, Bogini.

Jak Mały Książę — nie wróci do domu unosząc ze sobą balast ciała.

Takie prawo — taka natura świata. Bogini nie jest logicznie wszechmogącym Bogiem intelektu — który może wszystko co logicznie niesprzeczne (a i ze sprzecznościami sobie poradzi). Może wiele — ale nie nawróci nikogo — nie zsyła na niewinnych — objawienia; nie zsyła wiary. Ofiara jest konieczna.

Prawo — nie stos słów w Księdze — prawo to życie samo. Prawo jak świat, jak Bogini — Jest.

Nie ma rachunku zysków i strat. Pascal nie interesuje Bogini. Nie ma decyzji, nie ma sądu. Łaska jest automatyczna — tylko że nie ma łaski. Jeśli odrzucisz wszystko — staniesz nagi na pustyni — odzyskasz wszystko i wzbijesz się w przestworza. Odrzuć wszystko by dostąpić łaski — umrzesz z pragnienia.

Nie ma kary — jest niespełnienie waruku koniecznego.

Nie ma ideału — nie ma Celu. Nie ma świętych. Nie ma żywotów. Do miłości Bogini niekonieczne jest spełnienie określonego ideału.

Jedynym warunkiem lotu jest — rozwinąć skrzydła. Skrzydła z piór, błony. Skrzydła anioła, ptaka, demona. Rozwiń skrzydła demona — czynić będziesz dobro.

Nie ma świętych nie ma celu. Nie ma obrazu boga — innego niż jedność sprzeczności. Będąc demonem — czynić dobro. Ordzucając wszystko — otrzymać wszystko. Umierając — żyć. Chcąc żyć — umrzeć.

Inaczej: Świat i Ja w jedności1. Świadome i nieświadome — razem.

Obraz:

W ciemności — światło
W milczeniu — słowo
W umieraniu — życie
Na pustym niebie —
Jasny lot sokoła

Wszystkie prawa zastrzeżone. Chcesz wykorzystać te materiały? Daj mi znać (mail, komentarz na forum, prywatna wiadomość) -- na pewno się zgodzę.