Prawo naturalne

SH: A prawo naturalne które każe troszczyć się o każde życie, niezależnie od tego w jakim jest stanie?
JG: Nie oczekuję od prawa naturalnego że odpowie na pytania o nienaturalne sytuacje. (…) Dziś w populacji wcale nie ma większej liczby wad niż wtedy, gdy zaczynałem pracę, tyle że dziś ludzi z niektórymi wadami jesteśmy w stanie utrzymać przy życiu. I dlatego coraz częściej zdarzają się sytuacje, które nie występują w naturze. Bo w naturze dziecko, które rodzi się w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży, umiera.
p. 45

(…)

Zresztą, wie pan, my tu sobie rozmawiamy o etycznych okolicznościach przeszczepów od bezczaszkowców, a ja codziennie roztrząsam problemy etyczne zupełnie innej klasy. Marzę o tym żeby lekarze w Polsce prawidłowo reanimowali noworodki, żeby nie musieli walczyć o podstawowy sprzęt. (…) Chcę tylko pokazać, że teoretyczne rozmowy o etyce mają bardzo konkretne tło. Gdy będę miał dość pieniędzy żeby uruchomić regularny program przeszczepów od bezczaszkowców, zaproszę pana na debatę. I to nie tylko medyczną, bo wtedy pojawią się też pytania, czy należy wydać kilkaset tysięcy złotych na miesięczne utrzymanie przy życiu dziecka w beznadziejnym stanie, podczas gdy za te pieniędze można wyleczyć kilkoro innych.
p. 51
Szymon Hołownia "Na walizkach"

Wszystkie prawa zastrzeżone. Chcesz wykorzystać te materiały? Daj mi znać (mail, komentarz na forum, prywatna wiadomość) -- na pewno się zgodzę.