Racjonalność - draft

Bojujący racjonalizm jest tak samo1 zaściankowy i ciemny jak bojujący ciemnogród.

Fragment 'listu otwartego w obronie rozumu':

Niżej podpisani uważają za skandaliczne umieszczenie na tej liście szeregu profesji niemających nic wspólnego z cywilizacją XXI wieku2, a już na pewno z oficjalnie głoszoną przez Rząd RP ideą tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy.

Do takich pozycji należą np. "zawody": astrolog, wróżbita, bioenergoterapeuta, refleksolog, radiesteta itp.

Ten protest nie podoba mi się z kilku powodów. Po kolei:

Protest

Jest to protest — nie lubie protestów przeciwko czemuś. Są one z założenia dekonstruktywne — ich celem jest zniszczenie czegoś. Są wyrazem świadomości uznającej że można budować niszcząc — zniszczmy zło to zostanie samo dobro na świecie (a jeśli po zniszczeniu zła okaże się że to co zostało jest szare? — albo że nie zostało nic).

Jedyną metodą budowania jest budowanie.

Kurt Vonnegutt napisał kiedyś:
"– Czy to jest książka antywojenna?
– Tak – odpowiedziałem. – Chyba tak.
– Czy wiesz, co mówię facetom, którzy piszą książki przeciwko wojnie?
– Nie. Ciekawe, co im mówisz.
– Mówię: Dlaczego nie piszesz książek przeciwko lodowcom?
Chodziło mu oczywiście o to, że wojny będą zawsze i że z równym powodzeniem można próbować powstrzymywać lodowce. Ja również jestem tego zdania."

Jednak jego książka nie była antywojenna — ona raczej była pro-pokojowa? Budowała coś — przedstawiała nowe wartości3.

Ale łatwiej jest niszczyć — wykrzyczeć się, zaspokoić męskie popędy — powiedzieć komuś że jest nienaukowym debilem. Budowanie czegoś nie jest tak fun!.

Argumentacja

Nawet jeśli uważam że nazywanie bycia 'wróżką' zawodem — to nie podobają mi się argumenty jakie oni przestawiają.

  • profesji niemających nic wspólnego z cywilizacją XXI wieku — skoro ludzie w XXI korzystają z usług wróżek — to zawody te mają swoje miejsce w XXI wieku, czy się to komu podoba czy nie.
  • Stwierdzamy, że marnotrawienie publicznych pieniędzy lub środków płynących z Unii Europejskiej na tworzenie tego rodzaju absurdalnych dokumentów powinno być karalne. Dlatego domagamy się ujawnienia winnych tego skandalu. — mocne słowa. Był kiedyś taki dowcip — czym różniły się rządy Lenina od rządów Stalina4. Alegorią rosji jest pociąg. Pociąg jedzie na przód, ale nagle skończyły się tory. Lenin powiedział — 'towarzysze nastąpił kryzys ale sobie z tym poradzimy. Przełóżmy tory które są za nami (powrotu i tak nie będzie) przed nas!. Stalin w tej samej sytuacji kazał rostrzelać całą załogę pociągu jako kontrrewolucjonistów. Tak! Ukarajmy winnych skandalu — na pewno wszyscy poczują się lepiej.
  • Stwierdzamy, że teksty tych wpisów są całkowicie pozbawione podstaw racjonalnego myślenia, zawierają elementarne błędy naukowe i przyczyniają się do szerzenia zabobonów i pseudonaukowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. — i? A kto powiedział że światopogląd naukowy jest jedynym właściwym? Czy świadomość że świat składa się z kwarków czyni ludzi szczęśliwymi? Uwielbiałem (perwersyjnie) książki Bradburiego o misjonarzach nauki palących książki pełne zabobonów — Tolkiena, Carrola …

Prawidłowa argumentacja pojawia się bardzo pobocznie w tym proteście:
"Zwracamy uwagę, że zalegalizowana w rozporządzeniu definicja radiestezji, jako jednego z rodzajów rzemiosła, była powodem dopuszczenia przez Sąd Najwyższy opinii radiestety na równi z opiniami innych biegłych sądowych (Uchwała SN z dn. 30.10.1985, sygn. akt SN III CZP 59/85). "

Gdyby w tym tonie była całość tekstu — pewnie bym się podpisał.

Światopogląd

Światopogląd naukowy, nie zaspokaja podstawowych potrzeb człowieka we współczesnych czasach.

OBRAZ:
Jan K. to znudzony pracą urzędnik z toksycznym szefem. W domu mu się nie układa, dzieci mają go w dupie. Żona to zestresowana kura domowa, która (kiedy, raz na pół roku się kochają) leży pod nim jak kłoda.

Kiedy Jan K. przyjdzie do astrologa usłyszy że jest wspaniały i tak dalej i że pół nieba przeciw niemu się sprzysiężyło. Rozwiąże problemy — na pewno nie; pomoże — tak.

Co mu powie psycholog? Psycholog powie — zmień w swoim życiu to i to. Czy rozwiąże tym problemy — też nie, ale też nie pomoże.

OBRAZ II:
Ja — fizyk, programista, filozof. Prawie człowiek renesansu. Jednak — nie mogę wierzyć to że świat jest materialnym naukowy, zdeterminowany lub nie.5 I tutaj nie chodzi nawet o kwestię domniemanego mojego ateizmu — dokładnie taką samą konstrukcję mieli do szpiku kości katoliccy(!) Melbranche, Leibnitz. Taki świat jest płaski, pusty, nie ma treści.

TODO

Wszystkie prawa zastrzeżone. Chcesz wykorzystać te materiały? Daj mi znać (mail, komentarz na forum, prywatna wiadomość) -- na pewno się zgodzę.