Moc Rozumu

Czytałem rozważania arytkuł 'Sokratejskie badanie siebie' autorstwa M. Nussbaum.

Metoda Sokratejska

Idea jest taka że w trakcie dyskusji poddajemy racjonalnej analizie nasze przekonania i odrzucamy te których nie możemy obronić.

Krytyka prawicowa

Nie można podważać w ten sposób tradycji, bowiem tradycja jest święta i ważna. Odrzucenie tradycji, bądź nawet chwilowe zachwiewanie w ludziach jest bardzo złe.

Odpowiedź sokratejska

Prosta piłka — albo wierzysz że tradycyjne przekonania są na tyle Prawdziwe że oprą się racjonalnej argumentacji że dopuszcza ich racjonalne rozważenie — albo nie wierzysz że są Prawdziwe (wtedy więc czemu je wyznajesz!).

Odpowiedź moja

Cóż za pyszna wiara w moc Rozumu… Przecież nie wszystko da się przemyśleć i argumentować w trakcie dyskusji. Nie każde przekonanie da się oprzeć na racjonalnych empirycznych przesłankach…

Zabójcze skutki empirycznego podważania twierdzeń

Jest twierdzeniem powszechnie uznanym że nie warto mieszać przyjaźni i seksu. Załóżmy że ktoś nie będzie w stanie racjonalnie uargumentować tej tradycji, z braku danych doświadczalnych… I stwierdzi: 'To jest bzdura'. Dopiero gdy zacznie te dwa światy mieszać stwierdzi że to jest do dupy. Ale w trakcie stwierdzania tego zrobi krzywdę sobie i całkiem sporej ilości osób wokół siebie!

Prawda a Racjonalność

Jeśli wierze że świat nie jest racjonalny wtedy nie koniecznie można będzie racjonalnie dowieść wszelkich racjonalnych poglądów.

Wartość standaryzacji

Wartością tradycji jest też to że jest ona standardem wszyscy (bądź w miarę wszyscy) ją wyznają. Nie musi być ona prawdziwa by była użyteczna, nie musi być optymalna by była skuteczna.

Standard QWERTY został wymyślony dla maszyn do pisania w którym problemem było to że jak zbyt szybko maszynistka uderzała w klawisze to czcionki się zacinały, więc standard ten służył zmniejszeniu prędkości pisania. W komputerze tego problemu nigdy nie było jednak standard został zaakceptowany.

Są efektywniejsze układy klawiatury Dvorak ale nikt ich nie używa — bo nie są standardem.

Wartość stanu zastanego

Często w pracy z aplikacjamu biznesowymi walczy się z kodem zastamym legacy code. Jest to często bardzo zły kod, z którym bardzo często bardzo źle się współpracuje. Z reguły ma on jedną zaletę — jest i działa. I taniej jest po prostu z nim żyć niż go zmieniać.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Chcesz wykorzystać te materiały? Daj mi znać (mail, komentarz na forum, prywatna wiadomość) -- na pewno się zgodzę.